Je možné přesně říci, kdy se ze psa stane senior?
Určit přesně věk, kdy se pejsek stane seniorem, není možné. Závisí to na mnoha faktorech jako je genetika, druh plemene, ale i individualita pejska a další. Je to tedy stejné jako u lidí.
Podle čeho to lze poznat?
V první řadě pejsek změní svou aktivitu. Nejde o to, že by se přestal pohybovat. Psi jsou pro nás, pro své páníčky, schopni ujít i nesmírně dlouhou túru, a to v jakémkoliv věku. Páníček, který svého pejska zná, tyhle změny pozná. Tam, kde pejsek dříve přes překážku skočil, ji najednou obejde. Dalším znamením může být to, že se snižuje jeho ochota při cvičení. Většinou se mění i vzhled pejska, jeho tvář zestárne, změní se i kondice těla.
Mění se nějak nároky na jeho výživu spolu s tím, jak pes stárne? Pokud ano, jak?
Starší pejsek má hodně často sklony k tloustnutí, není to však stoprocentní pravidlo, někdy je to totiž naopak nepřirozené hubnutí. Rozhodně by měl dostávat vysoce kvalitní a dobře stravitelná krmiva. Je to především proto, že jeho trávicí trakt už nepracuje tak dobře, jako když byl malé štěně. V krmivech by měl být také snížený obsah tuků. Co je zajímavé, určitě by se neměl snižovat obsah bílkovin v krmivu, ty jsou totiž hodně důležité pro udržení svalové hmoty pejska.
Na co se připravit, pokud si domů pořídíme už staršího psa, seniora?
Musíte vědět, že si pořizujeme pejska už „hotového“. Pejsek má své zkušenosti, své návyky a tomu všemu se musíte přizpůsobit. O speciálních požadavcích nebo zvycích, které jsou pro pejska důležité, by vám měli říct tam, kde si jej pořizujete. Rozhodně musíte počítat s tím, že, alespoň z počátku, se bude pejskovi přizpůsobovat nový majitel, a nebude to naopak.
Jak psímu seniorovi zajistit co nejlepší péči?
Starší pejsek, stejně jako lidský senior, potřebuje především sucho, teplo a klid. Pejsek zcela určitě musí většinu času trávit s lidmi v jejich rodině, spát by měl také na dosah své smečky, třeba na chodbě, v kuchyni nebo v jiné místnosti, která je ve středu dění. Procházky by neměly být příliš dlouhé a vysilující a mělo by se na ně chodit vždy zhruba ve stejnou dobu. V pravidelných intervalech by mělo probíhat i krmení. Pro staršího pejska jsou totiž velmi důležité neměnné rituály.
Co vše musíme věku psa přizpůsobit? Mění se kromě například výchovy i jeho požadavky na krmení?
S rostoucím věkem psa bychom měli klást ještě větší důraz na kvalitu podávaného krmiva. To by mělo obsahovat hodně bílkovin a méně tuků. Starší pejsci mohou být náchylní k nemocem, je proto dobré posilovat jejich imunitu různými doplňky stravy. Skvělý je například ostropestřec, rakytník nebo další vitamíny. Pokud se pustíte do výchovy staršího pejska, je důležitý především pozitivní přístup. Pejsek musí být často chválen a posilovat se musí i jeho vztah k páníčkovi.