Péče o kočičí srst

krmivo-brit
Péče o kočičí srst

Kočky jsou v mnoha ohledech velmi samostatná zvířata. Skvělým příkladem je péče o srst, kterou do určité míry a za normálních okolností zvládá každá kočka sama, tedy pokud není nemocná nebo velmi stará. Někdy je však potřeba, abyste jim jako majitelé trochu vypomohli a celý proces jim usnadnili. Jaký je tedy ideální postup při péči o kočičí srst a jaké kroky by takový proces měl zahrnovat?

Kartáčovat, kartáčovat, kartáčovat

Nejdůležitějším krokem v péči o kočičí srst je samozřejmě kartáčování. Vzhledem k tomu, že kočky často vídáme, jak si svou srst olizují a čistí samy, by se mohlo zdát, že další péče již není potřeba, opak je ale pravdou. Kartáčováním a vyčesáváním se odstraní staré chlupy, které by se jinak kočce usadily na jazyku a dále dělaly v jejím těle neplechu. Vůbec nejdůležitější je kartáčování v období línání. 

Rituál po jídle

S kartáčováním je dobré začít už od kotěte, abyste si zajistili, že si váš chlupáč na celý proces hezky zvykne. Obecně platí, že čím později s tímto rituálem začnete, tím obtížněji si na něj jak vy, tak i kočka zvyknete. Ideálním časem je pak doba po jídle, kdy kočka odpočívá. Ze začátku je dobré zvolit jemný kartáč, který nebude zvířeti nijak nepříjemný, po čase, kdy si spolu s kočkou na celý rituál navyknete, můžete přikročit k hřebenům. Pro citlivé kočky je skvělým pomocníkem i rukavice, díky níž bude česání spíš jako mazlení a hlazení. 

Češte alespoň několikrát týdně

To, jak často by kartáčování mělo probíhat, se samozřejmě liší v závislosti na plemeni. Krátkosrsté kočky budou potřebovat méně častější a časově méně náročnější péči než ty, které se pyšní dlouhou a hustou srstí. Obecně se doporučuje krátkosrsté kočky vyčesávat alespoň dvakrát týdně, ty s delší srstí ideálně denně. Tento proces je dobré začlenit například během chvilek, kdy se se svým chlupáčem mazlíte. 

Svůj význam má i koupání

Dalším důležitým krokem je koupání. Je obecně známo, že tato činnost nepatří k nejoblíbenějším kočičím aktivitám, provádět ji je však nutné. Ovšem pozor, zde se držte pravidla všeho moc škodí, své kočičí kamarády byste neměli koupat nijak často. Vždy také používejte šampony určené jen a pouze pro zvířata, za žádnou cenu kočky nekoupejte v šamponech, které používáte vy sami. Mohli byste totiž poškodit srst a některé látky, které se na zvířecím těle nachází. 

Pozor na chlad

Při koupání dbejte na to, abyste šampon nanášeli jen na tělo kočky, vyvarujte se oblasti hlavy a očí. Jakmile dokončíte tuto čistící fázi, kočku oplachujte vodou stejné teploty jako je její tělo, dokud nebude voda čirá. Následně ji osušte ručníkem a nechte ve vyhřívané místnosti. Kočka by se totiž po koupeli neměla dostat do chladu.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny