Kočičí stres: jak v takových situacích postupovat a jak jim předcházet?

krmivo-brit
Kočičí stres: jak v takových situacích postupovat a jak jim předcházet?

Stejně jako lidé, i kočky v některých okamžicích pociťují obrovský stres. Někdy je vykolejí nový přírůstek do rodiny, občas dlouhá cesta a někdy stačí jen přestavět nábytek v obýváku a kočka nebude ve své kůži. Aby se naši mazlíčci cítili vždy co nejlépe, je nutné umět s takovými situacemi pracovat a pokud možno jim do určité míry i předcházet. O tom všem jsme si povídali s chovatelkou Darinou Tarabini.

Jaké situace kočky stresují?

Záleží na jedinci, pro některou je jakákoliv změna stresová, některé zase rozhodí máloco. Kočka, která je zvyklá jezdit odmala na výstavy či chalupy a je zvyklá měnit místa, většinou toto jako stres neprožívá. Některé kočky jsou sebevědomé a nevykolejí je nic ani v pozdějším věku.

Jak se takovým situacím vyhýbat? Jak jim předcházet?

Pokud mám kočku, která se bojí nebo nemá ráda rychlé změny, nebudu ji vláčet po výstavách či brát na dovolené a nebudu ji odkládat v kočičích hotelích. Místo toho se pokusím najít jinou variantu, například si na nezbytnou dobu objednám paní či firmu, co se zabývá hlídáním kočiček ve vlastní domácnosti.

Pokud se stresové situaci nelze vyhnout, jak na ni lze kočku připravit?

Jsou různé prostředky proti stresu. Příkladem může být Feliway sprej či difuzér (feromony), šanta, kozlíkové kapky a Alavis pamlsky. Pomocníků je mnoho, bohužel nejde dopředu říci, co na kterou kočku zabere. 

Liší se míra stresu v závislosti na plemeni?

Některá plemena jsou obecně klidnější než jiná, úplně generalizovat to ale nelze. Obecně jsou nejvíce v pohodě turecké kočky, třeba turecká van nebo turecká agora, větší roli ale hraje prostředí, ve kterém kočka vyrůstá. 

Liší se míra stresu v závislosti na věku kočky?

Dost záleží na jedinci. Měli jsme kočky, které přišly z poměrně rušné domácnosti a s přibývajícím věkem se stres zmírňoval. Roli ale opět hraje již zmíněné prostředí, ať už to, ze kterého kočka pochází nebo kam se dostane.  

Které oblasti života může stres u kočky ovlivnit?

Stres může kočku ovlivnit prakticky v kterékoliv oblasti života.

Jak se po stresové situaci vrátit zpět k normálnímu běžnému chodu? Jak kočku ubezpečit, že stresová situace je už u konce?

Ani toto nelze velmi dobře generalizovat, opět totiž záleží na jedinci. Obecně se ale doporučuje jí připravit klidné prostředí jako třeba útulný pelíšek, aby se měla kam schovat. Pomůže i škrabadlo a jiný kočičí nábytek.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny