Když pes odmítá potravu: jak tuto situaci řešit?

krmivo-brit
Když pes odmítá potravu: jak tuto situaci řešit?

Pro své mazlíčky chceme to nejlepší, proto nás každá menší změna může zaskočit. Například i to, když náš chlupáč začne odmítat jídlo. Příčin může být několik a jejich závažnost se může lišit. Někdy jde o chvilkový rozmar, někdy se příčina nachází v podlomeném zdraví. Jak zjistíme, že se jedná o závažný problém? Na to jsme se ptali nutričního specialisty Martina Kvaše.

Jak zjistíme, že nechuť k jídlu je závažný problém a nikoliv nárazová záležitost?

Při nechutenství je vždycky nutné zkontrolovat zdravotní stav ústní dutiny. Odmítání potravy může být způsobeno zánětem dásní, bolestí v krku a dalšími problémy v tlamě. Vždycky je nutné si všímat i celkového chování pejska. Když pejsek ztratí aktivitu, nechce si hrát, zalézá do skrytých míst, pak je nechutenství doprovodným příznakem jiného onemocnění. Jestliže je ale pejsek aktivní, hravý, shání se po jiné potravě, pak se jedná o manipulaci s páníkem.

Co vše může odmítání potravy a nechutenství značit a znamenat?

Nechutenství může být příznakem vážných onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy, slinivky břišní. Obecně se jedná o stav, který může ohrožovat život pejska. Tato onemocnění jsou ale vždycky spojena se změnami chování, změnami kondice i změnami kvality výkalů.

Jaké mohou být příčiny odmítání potravy?

Nejčastější se pejsek snaží s páníkem manipulovat. Pes je od přírody nastaven tak, aby se snažil ovládat jiné členy své smečky. V přírodě nikdy nevítězí ten nejsilnější, ale ten nejchytřejší pes. Proto psi používají celou řadu nástrojů, kterými manipulují a ovládají. Odmítání potravy je jeden z nich a zároveň je to jeden z nástrojů nejúčinnějších. Pes velmi rychle zjistí, že se stačí jednou „ofrnět“ a panička hned běží a shání krmivo, které bude pejskovi chutnat. Problém je ten, že to vůbec není o chutnosti krmiva, ale o pejskově snaze s majitelem „mávat“ a „zametat“.

Jak lze s odmítáním potravy bojovat a jak ho léčit?

Pokud je odmítání potravy důsledkem onemocnění, je nutné léčit konkrétní nemoc. Pokud je odmítání potravy manipulací pejska, pak je nutné se začít k pejskovi chovat, jak náleží. Je nutné pejskovi jednoznačně ukázat, jaká je jeho pozice „ve smečce“. Je nutné udělat z jídla obřad, dárek, který pejsek neodmítne. Zároveň je nutné se naučit, jak pejskovi jeho řečí dát najevo, že odmítání potravy se paničce nelíbí.

Může odmítání potravy nastat například i při změně krmiva?

K odmítání potravy při změně krmiva dochází především tam, kde člověk a jeho parťák nemají vyřešené vzájemné vztahy, kde nepanuje jednoznačná hierarchie. Odmítáním potravy při změně krmiva dává pejsek člověku najevo, že s nastalou změnou nesouhlasí, protože k ní „nedal svolení“.

Pokud ano, jak v takovém případě postupovat?

Když pejsek odmítá potravu, je zapotřebí „nastolit pevný režim“. To neznamená, že by se pes měl trápit hladem. Hladovka je velmi špatná a většinou daný stav jen zhorší. Je nutné používat správnou techniku krmení. Ta je popsána v Brit poradně.

Může pes trpět nějakou formou poruchy příjmu potravy?

Ne, poruchy příjmu potravy, jako je anorexie případně bulimie u psů nejsou popsány.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny