Jaká jsou specifika výživy malých psích plemen?

krmivo-brit
Jaká jsou specifika výživy malých psích plemen?

Každý domácí mazlíček vyžaduje speciální péči a jen jeho majitel ví, co je pro něj nejlepší. Některá pravidla spojená například s výživou jsou však společná pro určité skupiny psů. Ty můžeme dělit na takzvaná velká a malá plemena. Právě o specifikách výživy malých plemen jsme si povídali s nutričním specialistou Martinem Kvašem.

Jaká je definice malých plemen? Která plemena se řadí k těm menším?

Přesná a oficiální definice malých plemen neexistuje. Obecně se má za to, že malá plemena váží asi do 10 kilogramů živé hmotnosti. Řadí se sem například yorkshirský teriér, boloňský pes, maltézský pes nebo čivava. 

 

Jaké jsou hlavní rozdíly ve výživě malých a velkých plemen?

Je to hlavně v koncentraci živin. Krmiva pro malá plemena obecně obsahují vyšší podíl bílkovin a tuků, a to proto, že mají nižší schopnost příjmu krmiva a jejich krmné dávky jsou obecně menší než pro velké psy. Nároky na živiny jsou přitom u malých plemen relativně vyšší než u plemen velkých. Musí například přijímat výrazně více energie, spotřebují totiž její velké množství na udržení homeostázy. Vyšší nároky mají malá plemena i na vodu, u menších psů totiž může snáz dojít k dehydrataci. Na to je nutné pamatovat především v horkých letních dnech. 

 

Jak uzpůsobit krmnou dávku velikosti plemene?

V tomhle rozdíly mezi plemeny nejsou žádné. Krmnou dávku je vždy nutné přizpůsobit individuálně konkrétnímu zvířeti, jmenovitě jeho tělesné kondici. U malých plemen psů je velmi důležité používat optimální krmnou dávku, protože tato plemena ráda tloustnou.

 

Existuje něco, co by malá plemena neměla ve stravě přijímat, čeho by se měla vyvarovat?

Zásady výživy jsou pro všechny psy stejné. Co škodí velkým psům, to škodí i malým pejskům a naopak. Malým plemenům ale může ublížit i velmi malé množství škodlivin, proto by v žádném případě neměla dostávat potravu z lidského stolu, špatně mohou nést i třeba velmi malé kousky naší solené a kořeněné stravy. 

 

Je naopak něco, čeho by měla malá plemena přijímat více než ostatní psi?

U malých plemen je velmi důležité dbát na neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Malí pejsci, ve srovnání s velikostí jejich těla, pijí více než psi velcí. Pro malé psy představuje dehydratace větší nebezpečí než pro psy velké.

 

Na co by si majitelé malých plemen měli dát v rámci výživy pozor? Jsou nemoci nebo problémy, ke kterým jsou menší plemena náchylnější?

Malá plemena obecně více trpí na nepříznivé změny kondice. Je proto nutné pečlivě hlídat jejich tělesnou kondici a přizpůsobovat jí krmnou dávku, případně i typ krmiva. Malí pejsci mají navíc často problémy s dásněmi. Je to tím, že jejich zoubky jsou vždycky trochu větší, než jsou rozměry jejich čelistí. V krmivech pro malá plemena se proto má dbát na dostatek „protizánětlivých“ komponentů, které jsou zdrojem účinných antioxidantů. Jedná se v první řadě o hřebíček, patří sem například i rakytník, heřmánek, šalvěj. Malá psí plemena také velmi často trpí na záněty močového ústrojí, proto je správné, když jejich krmiva obsahují komponenty, které na urologické problémy používáme i my, lidé. Mohou to být například brusinky, borůvky nebo rozmarýn.

 

Existují speciální granule nebo pamlsky určené spíše pro menší plemena?

Vzhledem k výše zmíněnému je správné pro malá plemena psů používat speciální krmiva, která svým složením odpovídají specifickým nárokům malých pejsků na výživu.

 

Jaké množství pamlsků by měla malá plemena přijímat?

To se nedá ani odhadnout. Všechno záleží na intenzitě výcviku, na použitých pamlscích atd. Obecně platí, že pamlsků by mělo být jen tolik, aby pejsek byl ochoten jíst své granule. Ty totiž představují kompletní výživu, která obsahuje všechno, co je pro zdraví pejska nutné.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny