Jak vybrat správné vodítko pro psa?

krmivo-brit
Jak vybrat správné vodítko pro psa?

Každý majitel psa ví, že správné vodítko je naprostý základ pro povedenou procházku. Spolu s obojkem a případně postrojem jsou základními stavebními kameny výbavy pro psa. Někteří psi mají s chozením na vodítku problém, ale správným tréninkem a dostatečnou dávkou trpělivosti na vaší straně si pes bude vodítko spojovat se šťastnými chvílemi. Jaká vodítka jsou pro chlupáče ta nejlepší a jaký typ vybrat pro vašeho mazlíčka?

Základní vodítka

Ty nejjednodušší typy vodítek jsou obvykle ploché a jsou vyrobené například z nylonu. Většinou jsou vhodné pro všechna plemena psů, především pak menších a středních velikostí. Pro větší typy plemen by taková vodítka mohla být moc slabá a také krátká. Tato základní vodítka se hodí pro každodenní použití a pravidelné procházky v přírodě i ve městě. Jestliže váš chlupáč vodítko rád kouše, je dobré na to myslet při výběru a pořídit spíše to z pevného materiálu. Většina vodítek tohoto typu má jednu velikost, nicméně některá jsou opatřena karabinami, díky nimž lze velikost upravit. 

Samonavíjecí vodítka

Jedná se o vodítka, u nichž lze snadno změnit délka, na kterou chcete psa pustit. Pokud se tedy pohybujete v oblasti, kde je více nebezpečí nebo například větší množství psů, můžete svého chlupáče držet nakrátko. Existují vodítka opatřená lankem nebo páskem a lze si vybrat i jeho pevnost dle velikosti a váhy psa. 

Sportovní vodítka

Tato vodítka jsou vhodná pro všechny aktivní psy a jejich páníčky. Ti, kteří se svým chlupáčem rádi chodí na dlouhé a náročné výlety, chodí běhat nebo psa s sebou berou na jiné sportovní aktivity jako například na běžky, jsou silnější vodítka sportovního typu ideální volbou. Sportovní typ vodítka poznáte i podle toho, že jsou opatřena takzvaným amortizérem, který zjemňuje případná škubnutí při nečekaném pohybu. 

Stopovací vodítka

Tato vodítka jsou ideální pro výcvik psů a pro nácvik povelů. Jejich největší předností je jejich délka, která může sahat až k 15 metrům. Vhodná jsou například pro lovecké psy nebo při nácviku aportování. 

Při výběru vodítka pro svého chlupáče je nutné zvážit účel, pro který vodítko pořizujete. Budete chtít chodit na dlouhé procházky, učit psa povelům, chystáte se na profesionální výcvik? Výběr vodítka musíte promyslet i s ohledem na velikost svého psa, zejména rozhodnete-li se pořídit samonavíjecí vodítko. U tohoto typu si dejte pozor na maximální délku prodloužení. Vybírat můžete i podle rukojeti. Zejména pokud budete chodit na delší výlety, je nutné, aby vám byla pohodlná a neškrtila vás ve dlani. Zvážit byste měli i materiál, z nějž je vodítko vyrobeno. Nejlepší je zvolit ty s nejdelší životností. Svou roli samozřejmě i design, dnes jsou na trhu jak jednoduchá a minimalistická vodítka, tak barevná a veselá. 

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny