Jak na věc: (NE)Tahání na vodítku

krmivo-brit
Jak na věc: (NE)Tahání na vodítku

Tahání na vodítku patří k jednomu z nejdiskutovanějších témat při výchově našich pejsků. Jak pejska odnaučit tahat na vodítku? A proč to vlastně dělá? A jak pracovat se štěňaty? Nejen na to se společně podíváme v následujícím článku.

Proč pejsek na vodítku tahá? 

Pokud pejskovi jednou nebo vícekrát po sobě dovolíme zatáhnou a běžet si kam chce, tak jsme mu tím dali najevo, že je to v pořádku a je to pro něj signál, že to může udělat znovu. Problém je najednou na světě. V tomto kontextu mluvíme o takzvaném pozitivním posilování.

Další nejčastější příčinou tahání na vodítku je to, že pejskovi jednoduše chybí nové podněty. Tím pádem, když ho vezmeme někam do neznáma, tak má potřebu si všechno očichat a neví co dřív a tak rychle běhá sem a tam, aby mu nic neuniklo. Tady nepomůže nic jiného, než brát chlupáče na různé výlety a seznamovat ho tak průběžně s novým prostředím.

Jak pejska tahání odnaučit?

Existují zaručené triky a tipy, kdy pejska tento poměrně běžný nešvar dokážeme odnaučit. Prvním krokem k úspěchu je výběr vhodného prostředí, kde ho budete trénovat. Měli bychom zvolit takové místo, kde nás pejsek tahá, ale nesmí to být nic extrémního, aby neměl stovky dalších podnětů a mohl se soustředit na trénink.

K odnaučení můžeme využít kliker, případně zvuk, který dokážeme ze sebe opakovaně vydat. Pejskovi se díváme do očí a vydáme několikrát po sobě stejný zvuk. To vždy musí skončit tím, že se nám pejsek podívá do očí a my ho odměníme pamlskem. Po nácviku se s ním vydáme na cestu. Když začne pejsek tahat za vodítko, tak zastavíme na pár vteřin, uděláme jemu známý zvuk a díváme se mu do očí. Poté pejska pochválíme a vydáme se jiným směrem. To uděláme několikrát po sobě a nakonec ho odměníme dobrým pamlskem. Tuto metodu můžeme aplikovat na pejsky všech věkových kategorií. Samozřejmě čím je pes mladší tím je trénink jednodušší. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

U štěňat můžeme začít s tréninkem už ve 3 měsících. U takto malých pejsků musíme být hlavně trpěliví, laskaví a klidní. Nejdříve ho s vodítkem důkladně seznámíme a na procházku si vezmeme dostatečné množství dobrůtek, abychom mohli pokaždé svého malého čtyřnohého kamaráda odměnit. Na procházce na pejska stále mluvíme, vysvětlujeme mu proč nás nesmí tahat a vždy ho odměníme. Štěňátko za žádných okolností nestresujeme, ale na druhou stranu jsme důslední. To jak ho naučíme se chovat na vodítku v takto mladém věku, oceníme hlavně až nám pejsek povyroste.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny