Jak na správnou výživu koťat

krmivo-brit
Jak na správnou výživu koťat

Každý, kdo měl někdy doma kotě, ví, že je to neuvěřitelný zdroj radosti. Jsou to hravá zvířátka, která ale zároveň vyžadují neskutečné množství péče. Její součástí je i péče o výživu a zajištění toho, aby kotě přijímalo dostatek kvalitní potravy, která obsahuje všechny nutné složky. Jak by taková krmná dávka měla vypadat a jak bychom k výživě koťat měli přistupovat? O tom jsme si povídali s nutričním specialistou Martinem Kvašem.

Jak by měla vypadat výživa koťat?
Je nutné si především uvědomit, že kotě je mladý tvor, který potřebuje pravidelně dostávat všechny potřebné živiny v množstvích i poměrech, které vyžaduje jeho organismus. Každou chybu ve výživě si kotě může nést celý život, závady v růstu a vývoji jsou většinou nevratné a nelze je v dalším průběhu života nijak zvrátit.

Jak by měl vypadat jejich ideální jídelníček?
Ideálním jídelníčkem pro kotě jsou profesionální a kompletní krmiva. Jejich receptury jsou sestaveny tak, aby zajišťovaly přívod všech důležitých živin, které jsou pro kotě naprosto nepostradatelné. Jsou to především kvalitní bílkoviny, které musí tvořit základ kotěcí výživy. Ke granulím je možné přidávat čerstvé maso, konzervy, kapsičky, kompletní krmivo však vždycky musí být základem výživy kotěte.

Je něco, na co musíme dávat zvýšený pozor, když se staráme o příjem živin koťat?
Vždycky je nutné hlídat příjem krmiva. Kotě by mělo jíst v pravidelných intervalech malé dávky krmiva. Je také nutné hlídat „druhou stranu trubice“ a vědět, kolikrát za den kotě kálí, jaká je kvalita hovínek. Také bychom měli dávat pozor kondici kotěte, protože kotě by nemělo ani hubnout, ani tloustnout. K tomu je nutné hlídat i chování kotěte. Jakmile zjistíme, že je kotě apatické, zalézá do tmavých koutů, odmítá si hrát, je to vždy důvod k okamžité návštěvě veterináře.

Je něco, co by koťata neměla jíst?
Kotě by nemělo jíst nic, co není jeho krmivem, tedy by rozhodně nemělo dostávat nic z lidského stolu. Naše jídla jsou pro kočky příliš slaná, kořeněná a mohou vyvolávat trávicí potíže.

Kolikrát denně by měla koťata jíst?
Kotě by mělo mít k potravě, tedy ke granulím, přístup nepřetržitě celý den, aby se mohlo kdykoliv najíst. K častému příjmu potravy jsou kočky přizpůsobeny z přírody, kde jsou jejich hlavní potravou malí hlodavci. Kočka musí ulovit myš asi 10 až 15× denně. Odtud se bere potřeba neustálého přístupu k potravě. Krmiva se dávkují pouze kočkám, které mají problémy s kondicí, jinak musí mít nepřetržitý přístup ke krmení po celý život.

Jak máme přizpůsobit krmení v závislosti na růstu koček?
Asi do 1 roku věku se používá krmivo pro koťata. V tomto věku už většina koček ukončuje svůj vývoj a měly by být převedeny na krmivo, které odpovídá jejich specifickým požadavkům na výživu, do jídelníčku mohou být začleněna například krmiva s rybou na podporu zdraví kůže a srsti.

Je nutné koťatům doplňovat nějaké vitamíny nebo minerály? Pokud ano, které?
Když kotě jí profesionální a kompletní krmivo, není nutné mu do stravy cokoliv přidávat. Kompletní krmiva obsahují všechny živiny nezbytné pro zdravý život kotěte.

Jak je to s pitným režimem?
Kotě musí mít přístup k vodě neustále. Je nutné kotěti nabídnout různé nádobky na vodu, misky, talířky, fontánky, otevřená akvária, aby si kotě mohlo vybrat. To je velmi důležité pro správný pitný režim. Dostatečný příjem vody je důležitým faktorem v prevenci vzniku onemocnění močového aparátu a výskytu močových kamenů.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny