Cestování s kočkou? Nic není nemožné!

krmivo-brit
Cestování s kočkou

„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností. Přestože kočky preferují rutinu a bezpečí svého domova, trocha času, trpělivosti a spousta pamlsků jim může pomoci zvládnout stres související s cestováním. 

 

 

Přepravka jako bezpečné místo 

Stres během cestování pro kočky začíná často hned prvním pohledem na přepravku. Je proto důležité, abyste si na ni kočka zvykla a přepravka pro ni tak představovala příjemné a bezpečné místo.  

Nemůžeme se kočkám divit! S přepravkou většinou přichází do kontaktu jen během stresující návštěvy veterináře. Jednoduchou cestou, jak odbourat tyto nepříjemné asociace, je z přepravky vytvořit běžnou součást kočičího života. Nechávejte ji otevřenou v prostoru, kde se pohybuje. Když do přepravky umístíte oblíbenou deku nebo polštář a pár pamlsků, kočka si z přepravky postupně udělá bezpečný pelíšek.

 

Postupný návyk na cesty 

Jakmile si kočka zvykne na přepravku, máte půl úsilí za sebou! Nyní „stačí“, aby se kočka cítila příjemně a bezpečně také během cesty. I toho lze dosáhnout díky trpělivosti a vytváření postupného návyku. 

Můžete začít jen tím, že si společně sednete do auta, kočka si tak postupně zvykne na nové pachy. Až bude kočka působit klidně, můžete nastartovat a po chvíli se začít rozjíždět. Ideálně začněte jen krátkou projížďkou, například kolem bloku. Cesty postupně prodlužujte a nezapomínejte po každém výletě kočku odměnit oblíbeným pamlskem a extra pozorností. Kočky si tak cestování spojí s příjemnou odměnou a ne s negativním zážitkem. 

Ideální je samozřejmě začít hned od mladého věku, kdy si kočky na vše lépe zvykají. 

 

Pohodlí a bezpečnost na prvním místě 

Aby byla cesta pro vás i pro kočku co nejpříjemnější a především bezpečná, dodržujte těchto několik zásad:

  1. Hodinu nebo dvě před cestou nedávejte kočce nic k jídlu. Snížíte tak pravděpodobnost, že se jí během cesty udělá nevolno. 
  2. Přepravku umístěte tak, aby se v autě nepohybovala a byla bezpečně upevněná pro případ, že budete muset prudce zabrzdit. 
  3. Přepravka by měla být umístěná také na takovém místě, aby kočka řidiče nerozptylovala. 
  4. Pro jistotu pod přepravku umístěte nějakou nepromokavou podložku nebo plenu, abyste tak zabránili případnému znečištění potahů.
  5. Pokud plánujete delší cestu, je potřeba myslet na to, že kočka potřebuje přístup k čerstvé vodě a ideálně také k podestýlce. 
  6. Během delších cest si i kočka bude potřebovat na chvíli od cesty oddechnout. Pokud ji máte naučenou na vodítko, vemte ji na malou procházku. 
  7. Nikdy neotvírejte přepravku, když jsou otevřené dveře auta.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny