Budeme mít koťátko. Jak se na něj správně připravit?

krmivo-brit
Budeme mít koťátko. Jak se na něj správně připravit?

Než člověk přijme rozhodnutí pořídit si kotě, měl by si uvědomit, že si pořizuje parťáka na velmi dlouhou dobu. Kočky se běžně dožívají až 15 – 20 let. Budoucí chovatel proto musí vědět, že bude tuhle dlouhou dobu sdílet svůj svět s tvorem, který ho bude mít rád a zároveň jeho lásku bude vyžadovat.

Příprava, základ úspěchu

Příchodu kotěte do domácnosti musí předcházet důkladná příprava. I když většina koček ochotně přijme za své teritorium celé lidské bydlení, člověk by si měl ujasnit, co všechno je ochoten kočce dovolit, kam ji bude pouštět a kam ne. 

Není problém, když člověk ze svých předsevzetí bude postupně slevovat. Jde o to, aby hned od začátku byly jasné „pozice“. Člověk by měl už předem odstranit z dosahu kotěte všechno, čeho si cení, co by se nemělo rozbít nebo poškodit. Stejně tak musí odstranit všechno, co by kotěti mohlo ublížit. Zároveň je obecně známo, že většina pokojových rostlin je pro kočky jedovatá. Proto je dejte z dosahu kočičího jazýčku.

Základní vybavení

Na příchod kotěte do domácnosti se zároveň musí člověk vybavit příslušným zařízením.

Miska na krmivo – je obecně rozšířeným omylem, že kotě bude jíst z čehokoliv, co se mu předloží. Kočky si své misky vybírají velmi pečlivě. Používají přitom svá specifická, pro nás až skoro tajemná kritéria. Je proto nutné se na začátku vybavit různými typy misek, hlubokými, mělkými, talířky apod. Vždycky je dobré zjistit u chovatele z čeho kotě jedlo u něho. Je ale nutné počítat s tím, že se změnou podmínek se změní i preference kotěte.

Krmivo – po příchodu do nového domova by kotě mělo alespoň dva týdny jíst to, co jedlo u chovatele. Příchod do nového domova znamená pro trávicí trakt kotěte a jeho imunitu velkou změnu. Není proto dobré tuto změnu ještě násobit změnou krmiva. Teprve po této době, pokud chovatel uzná za vhodné, je možné kotě pomalu převést na nové krmivo.
Krmivo tedy není úplně nutné kupovat předem. Budete mít na to dost času po příchodu kotěte do nového domova. Nicméně již v tuto dobu by už každý, kdo si kotě domů přinese, měl vědět, jakým krmivem v případě změny jej bude chtít krmit dál.

Miska na vodu – správný příjem vody je pro kočku základ veškerého zdraví. Nízký příjem vody je zdrojem velkého množství zdravotních poruch, zejména pak onemocnění močového aparátu.
Kočky pocházejí z pouštních podmínek. Odtud si přinesly schopnost odolávat nedostatku vody tím, že koncentrují svou moč. To jim sice zachraňuje život, ale vysoká koncentrace minerálů v moči pravidelně vede k výskytu močových kamenů.
Kotěti je nutné dát možnost si vybrat, z čeho bude pít. Je nutné připravit hrnečky, talířky, mističky malé i větší, mělké i hluboké, případně fontánku. Je dobré otevřít akvárko i nechat kapat vodu v kuchyni. Kotě musí vodu potkávat všude, kam se vrtne.

Pelíšek – většinou není zapotřebí shánět něco zvláštního nebo dokonce speciálního. Je nutné zvolit takový pelíšek, který bude možné bez problémů po bytě přenášet a umístit tam, kde si kotě vybere své místo ke spaní.

Místo ke schování – kotěti je nutné připravit místo, kam se bude moci schovat. Takové místo, kam za ním nikdo nepůjde, kde bude mít naprosté soukromí.
Skvělou volbou je krabice s proříznutým otvorem. A místo na schování je naprosto nezbytné zvláště v prvních týdnech soužití s novým člověkem.
Nelekejte se, pokud se před vámi kočička v prvních dnech v novém domově schovává. Je to naprosto normální. Kočička se totiž musí nejprve s novým domovem a s novým majitelem sžít. Nemusíte si tedy vůbec dělat starosti.

Hračky – kotě žádné speciální hračky nepotřebuje. Nejlepší hračka je ta, kterou drží v ruce jeho lidský kamarád. Pro navázání dobrého vztahu, důvěry a náklonnosti je nutné si s kotětem pravidelně hrát několikrát denně, byť jen po několika minutách. 

Toaleta – většina koťat přijme toaletu, jaká je mu předložena. Většinou i pro člověka je lepší toaleta zakrytá, kotě se jí naučí poměrně brzy používat. Bývá dobré do toalety dát na novou podestýlku, pokud je to možné, i trochu podestýlky z původního domova.

I přes všechny starosti, které vás s novým kotětem čekají, je každý nový tvor v domácnosti radostí a obohacením. Každý z nás by se měl ale snažit, aby byl obohacením i pro kotě.

Máte dotaz?

Náš nutriční specialista je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny