Kde jsou vlastně kořeny obezity u psů?
U divokých zvířat dochází k automatické regulaci příjmu potravy a rozhodně netrpí nedostatkem pohybu. Například pes ale žije ve společenství člověka na patnáct tisíc let a jeho tělesná kondice závisí na svém živiteli. Ne nadarmo se tedy říká, že konzumní společnost žije v nadbytku – včetně našich zvířecích svěřenců. Problémem je i životní tempo chovatelů, kteří nemají čas na dlouhé procházky.
Obezita se obvykle definuje jako nadbytečné nahromadění tělesného tuku, které má negativní dopad na zdraví zvířete. A je to jedno z nejčastějších onemocnění u domácích mazlíčků. Je to onemocnění, kterému lze přecházet, protože jsou známé jeho příčiny. Nadměrná váha má (i u psů a koček) běžně známé negativní důsledky: špatná fyzická kondice a snášenlivost vyšších teplot, oběhové a dýchací obtíže, zvýšené riziko cukrovky, nádorových a kožních onemocnění, ale i zácpu a plynatost. Fatální důsledky má vysoká váha na kloubní aparát zvířete. Dochází k jeho násobnému zatížení, a zvláště v nedospělém věku třeba roste riziko nevyléčitelné kloubní dysplazie. Velmi častou komplikací obezity jsou zánětlivá onemocnění kloubů – artróza. Proto je správný index hmotnosti pro naše čtyřnohé přátele důležitý obzvláště v období vývinu.
Správné krmivo a dostatek pohybu
Sklony k nadváze mají psi i kočky (opět podobně jako člověk) často dané genetikou. Nejčastějším důvodem obezity u zvířat je ale – stejně jako u nás – nevyvážený příjem a výdej energie, nebo příjem energie v nesprávných formách. Buď tedy toho moc sní při nedostatku pohybu, nebo mají nesprávné krmivo. Vliv na tělesnou kondici má samozřejmě i věk, protože se v pozdním věku zpomaluje metabolismus a zvíře má tendenci přibírat na váze, případně kastrace. Dalším důvodem jsou nemoci ovlivňující schopnost pohybu.
Dostatečným pohybem se rozumí, že zvíře postupně bude posilovat svou fyzickou kondici. Nadměrný pohyb naopak není žádoucí v případě seniorů, pro které také existuje speciální typ krmiva s nižším obsahem tuků a regeneračními látkami, které zpomalují proces stárnutí. Existují speciální pochoutky, kterými lze samozřejmě potěšit i domácího mazlíčka „na dietě“. Ale tady platí, i správné mlsání má své hranice. Nejvíc v redukčním režimu vypoví pravidelné monitorování váhy a kondice zvířete.
Ve chvíli, kdy svému zvířecímu miláčkovi „naordinuje“ redukční výživu sám chovatel, bývá většinou prvním krokem snížení dávky současného krmiva. Nevýhodou této „metody“ je, že zvíře může pociťovat hlad. Chronické hladovění má výrazně negativní vliv na duševní klid a pohodu zvířete. Proto je lepší přejít na krmivo se sníženým obsahem energie, vyráběné s přídomkem light.
Specializované diety mohou být řešením
Pokud ani běžné krmivo určené pro snižování (nebo udržení) váhy nepomáhá, je na čase indikace „těžšího kalibru“, tedy speciální veterinární dieta. I s tou má český výrobce oblíbených krmiv Brit bohaté zkušenosti. Pro psy nabízí Brit Grain-free Veterinary Diets Dog Obesity a pro kočky variantu Brit Grain-free Veterinary Diets Cat Obesity. A obě pak ve formě granulovaných krmiv, ale i masových konzerv, které mohou i v období redukční diety potěšit chuťové pohárky domácích mazlíčků. Veterinární dieta Brit Obesity obsahuje lehce stravitelné dietní živočišné bílkoviny z jehněčího masa, má nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny působí proti přibírání na váze. Krmivo je zcela bez obilovin.
Změna tělesné kondice ale může být reakcí na nejrůznější nemoci, například špatnou funkci jater, ledvin, srdce či slinivky. Máte-li pocit, že je váš pes nebo kočka v běžné kondici a beze změny stravování začne přibírat na váze, obraťte se na svého veterinárního lékaře.